IMG_1011

Wyspa Contoy: limitowane rajskie marzenie!

Są takie miejsca na Ziemi, które marzą się każdemu – rajska plaża, biały piasek, przeźroczysta woda, która na horyzoncie mieni się w turkus palmy i… spokój, brak turystów. Takie miejsca istnieją, jednak dzięki temu, że są mało dostępne, pozostają wciąż tak piękne i wyjątkowe. 

Wyspa Contoy – najpiękniejsza wyspa w Meksyku?

wyspa-contoy-plaża

Meksykańskie plaże przez wielu miłośników podróży są określane jako te najpiękniejsze, zachwycające, nieporównywalne z innymi. Są szerokie, piaszczyste, a ich wyjątkowości dodaje towarzystwo Morza Karaibskiego, którego barwa jest wręcz jak z katalogu. Które miejsce jest najpiękniejsze? Nas zachwyca każde na swój sposób, jednak Wyspa Contoy jest naprawdę wyjątkowa – zobaczcie dlaczego?

Wyspa Contoy – kilka faktów

wyspa-contoy

Wyspa hiszp. isla Contoy to bezludna wyspa położona na Morzu Karaibskim, znajduje się ok. 30 km od Isla Mujeres i wybrzeża Półwyspu Jukatan, a dokładnie miasta Cancun. Jest niewielka – ma 8 km długości i tylko nieco ponad 3 km kwadratowe powierzchni. Wyspa Contoy jest chronionym przez rząd parkiem narodowym, co w praktyce oznacza, że jedynymi jej mieszkańcami są zwierzęta, nie ma tam bieżącej wody ani elektryczności i co ważne, obowiązuje dzienny limit odwiedzających – wraz z obsługą 200 osób.

Jak dotrzeć na Wyspę Contoy?

Dla wszystkich spragnionych samodzielnego odkrywania meksykańskich zakątków mamy złą informację – na tę wyspę nie da się dostać samemu, ponieważ Meksykanie bardzo konsekwentnie pilnują dziennego limitu turystów. Trzeba więc skorzystać z lokalnego wsparcia organizatorów – Marina Scuba Cancun lub lokalnych biur podróży (tu mała uwaga – trzeba być ostrożnym, już wkrótce o tym w osobnym wpisie!) – na pewno polecamy Scuba Caribe 🙂 Organizatorzy zapewniają dopłynięcie do Wyspy Contoy, wejście na jej teren, lunch w stylu meksykańskim i napoje no limit oraz wspaniałą atmosferę w czasie ponad 2-godzinnego rejsu. Wycieczkę można połączyć z dodatkowymi atrakcjami np. wizytą na Isla Mujeres czy snorkellingiem. Koszt dla 1 osoby z Europy (bo to ważne) waha się od 70 do 90 USD. Warto planować wyjazd na Wyspę Contoy 5 – 10 wcześniej – chociażby ze względu na pogodę – zbyt silny wiatr może utrudnić rejs i ściągnąć na wyspę niepożądane wodorosty!

Co sprawia, że Wyspa Contoy jest prawdziwym rajem?

1. Limit turystów i 100% eko

wyspa-contoy

Mała ilość turystów to niewątpliwa zaleta wizyty na Wyspie Contoy. Dodatkowo to wyjazd całkowicie w stylu eko – na wyspie nie można stosować olejków ani kremów UV, gdyż mogą zanieczyścić wodę i zaszkodzić zwierzętom (po powrocie z tej wyspy zauważycie różnice na innych plażach, gdzie było czysto przecież!). Warto pamiętać, że ludzie na tej wyspie są gośćmi i muszą całkowicie dostosować się do jej rytmu życia – nie wolno śmiecić, używać kosmetyków, dotykać ani straszyć zwierząt, niszczyć roślinności, organizatorzy wycieczek nie używają też mikrofonów i nie włączają muzyki. To okazja, by poczuć prawdziwe i moce meksykańskie słońce na sobie! Piękno tej wyspy uświadamia też, że warto na co dzień dbać o nasze środowisko, bo odwdzięcza się wspaniałymi widokami.

2. Długi i bardzo krajobrazowy rejs

Rejs z Cancun na Wyspę Contoy trwa ok. 2 godziny. Łodzie czy katamarany są niewielkie – grupy zwykle liczą 10-20 osób różnych narodowości. W trakcie rejsu można podziwiać wybrzeże Cancun – widać jak rozbudowane miasto zmienia się na peryferiach w niewielką wioskę. Warto też przypatrzyć się kolorom Morza Karaibskiego – błękit, turkus, niebieski-przeźroczysty – pod każdym względem jest zachwycające! Z czasem na horyzoncie zarysuje się niewielka wysepka z charakterystycznymi palmami – to właśnie Wyspa Contoy.

3. Niesamowite plaże

Łodzie podpływają od strony plaży, którą można spacerować cały dzień. Na miejscu każdy ma ok. 5-6 godzin na odpoczynek i zwiedzanie wyspy. Zaczynamy od plaży – nie jest bardzo długa, ale wyjątkowa. Wybrzeża Wyspy Contoy nie da się opisać słowami – zobaczcie sami 🙂

4. Fauna i flora

W trakcie spacerów warto uważnie się rozglądać, by zobaczyć mieszkańców wyspy: ryby, żółwie, rozgwiazdy, iguany, kraby i mnóstwo ptaków – żyje tam ok. 170 gatunków m.in. pelikany, kormorany, a nawet flamingi. Roślinność również zachwyca – wzdłuż plaży rosną palmy, jednak warto przespacerować się ścieżką na niewielki szczyt, by podziwiać wyspę z góry. Można też dojść spacerkiem do centrum wyspy, gdzie jest najwięcej ptaków.

5. Spokój, odcięcie się od cywilizacji

Nie ma elektryczności, bieżącej wody (toalety są przygotowane, a lunche przypływają z Cancun), zasięgu w telefonach, szumu samochodów, zapachu spalin – tu jest wspaniała przyroda. Warto wykorzystać wizytę na Wyspie Contoy na relaks, odpoczynek, wyciszenie i prawdziwą słoneczną kąpiel bez olejków.

Jeśli macie pytania o wyjazd na Wyspę Contoy albo chcecie podzielić się swoimi doświadczeniami, piszcie w komentarzach!

One Response

Leave A Comment