ksprowy-wierch-15

Weekend w Tatrach: pomysł na 3 dni

Tegoroczne wyprawy zagraniczne wciąż stoją pod znakiem zapytania. W obliczu pandemii koronawirusa lepiej postawiać na krótkie i bliskie wypady, które pozwolą się cieszyć wolnym czasem i nie narażą nas na dodatkowe koszty. Przedstawiamy Wam pomysł na weekend w Tatrach – jak zaplanować aktywne i relaksujące trzy dni w górach.

Nasz plan na weekend w Tatrach to efekt kilku wizyt na Podhalu w różnych porach roku. To idealny sposób na odpoczynek połączony z aktywnością fizyczną. Proponujemy wyjście w góry lub wyjazd kolejką, a także skorzystanie z rozrywki w termalnych wodach (jak tylko będą czynne – warto sprawdzać bieżące obostrzenia).

Weekend w Tatrach: Zakopane i okolice / dzień 1

Krupówki

Tuż po przyjeździe pod Tatry – zazwyczaj jest to Zakopane i okoliczne miasteczka warto chwilkę odpocząć po podróży. Jednak, żeby nie stracić uroku Tatr i górskiego powietrza warto zajrzeć w najpopularniejsze miejsca, czyli na Krupówki. To najbardziej oblegana ulica polskich Tatr – jest też najbardziej zakupowa. Dla jednych to przejaw komercjalizacji, a dla drugich kultowe miejsce, którym warto się przespacerować. Zdradzimy Wam, że w dobie pandemii po dawnych tłumacz zakupoholików pozostał już tylko stereotyp. Oprócz Krupówek, jeśli rzeczywiście nie chcecie chodzić wokół sklepów, warto skręcić w wybraną uliczkę – można podziwiać tradycyjną góralską zabudowę w ciszy i spokoju, u podnóża Tatr. W uliczkach można też znaleźć ciekawe knajpki i restauracje z regionalnymi daniami (w końcu kiedyś znów będą otwarte!).

Gubałówka

Wprost z Krupówek spacerkiem dotrzemy pod Gubałówkę. To niewielki szczyt, również bardzo znany, gdyż znajduje się właściwie w centrum Zakopanego. Gubałówkę można zdobyć na dwa sposoby: pieszo lub kolejką. Kolejka na Gubałówkę jest czynna od godz. 8:00 do 21:30, a koszt przejazdu dla osoby dorosłej w wysokim sezonie w dwie strony to 25 zł. My polecamy wyjazd na Gubałówkę po zmroku – przy dobrej widoczności widok na Zakopane jest wspaniały. W ciągu dnia można z kolei podziwiać widok na Tatry. Przed wyjazdem można podejrzeć na kamerce online, jakie warunki są na Gubałówce.

Weekend w Tatrach: wyjście w góry / dzień 2

Jeśli spędzamy w Tatrach 3 dni – dzień drugi najlepiej wykorzystać na wyprawę w góry. Szlaki w polskich Tatrach nie należą do najłatwiejszych, dlatego warto wybrać trasę odpowiednią na nasze możliwości i kondycję. Można też skorzystać z kolejki np. na Kasprowy Wierch.

Kasprowy Wierch: wyjazd kolejką

Dla wytrwałych i aktywnych polecamy pisze zdobycie Kasprowego Wierchu. Wyjazd kolejką to również ciekawe doświadczenie, bo widoki zapierają dech w piersiach i bardzo przypominały nam te z austriackich Alp.

Zacznijmy od początku: samochód możemy zaparkować tuż przy kolejce lub na pobliskich prywatnych placykach. Są to miejsca płatne, więc można też zostawić samochód za darmo w centrum Zakopanego i spacerkiem dotrzeć do kolejki. Przy okazji, przy samej kolejce kupiliśmy od starszej pani najlepsze i najtańsze oscypki na świecie!

Przejazd kolejką trwa 20 minut i na trasie jest jedną przesiadka na Myślenickich Turniach. Kolej jest bardzo nowoczesna, z przeszkleniami, które pozwalają na podziwianie widoków – warto zająć miejsce tu przy szybie! Godziny kursów oraz ceny warto na bieżąco sprawdzić na stronie internetowej, ponieważ różnią się w zależności od sezonu.

Po wyjściu z kolejki znajdujemy się tuż przy schronisku, warto jednak “zdobyć” szczyt – dotrzeć do niego można kamienistą ścieżką w ciągu 20 – 30 minut. Uwaga! Buty górskie są niezbędne, gdyż na szczycie są skały, duże kamienie – za to widoki cudowne!

Sarnia Skała: szlak pieszy

Trasa na Sarnią Skałę oraz na Giewont zaczyna się w Polanie Strążyska, do której prowadzi prosta i bardzo krótka ścieżka. Tuż za nią zaczyna się bardzo ładny, ale wąski kamienisty szlak na Sarnią Skałę. Spacer trwa ok. 40 do 60 minut. jednak cały czas idzie się w górę. Ostatnie podejście to już prawdziwa wspinaczka.

Powrót w dół my zaplanowaliśmy przez Drogę pod Reglami i Dolinę Białego, z małą odskocznią na Wielką Krokiew.

Szczegółowy opis trasy, porady praktyczne i mnóstwo zdjęć znajdziecie w naszym wpisie: >> Wejście na Sarnią Skałę – dokładny opis szlaku, galeria zdjęć

Weekend w Tatrach: relaks w termach / dzień 3

Weekend w Tatrach polecamy zakończyć relaksem w wodach termalnych. W okolicach Zakopanego mamy do dyspozycji kilka miejsc, które oferują wodną rozrywkę, lecznice kąpiele, jacuzzi, natryski i zewnętrzne baseny z widokiem na Tatry.

Osobiście odwiedziliśmy trzy obiekty: Termy Bania, Termy Bukowina oraz Termy Chochołowskie. Te ostatnie są najnowsze i nam zdecydowanie najbardziej przypadły do gustu. Po kąpielach w parkach na Karaibach trzeba przyznać, że Termy Chochołowskie mają naprawdę światowy poziom. Więcej szczegółów już wkrótce w naszym rankingu term na Podhalu.

Leave A Comment