IMG_3013

Playa Cofete: najbardziej tajemnicza plaża na Fuerteventurze

Fuerteventura, należąca do Wysp Kanaryjskich jest jednym z ciekawszych miejsc na wakacyjny wypoczynek w tej części Europy. Oprócz kurortów, luksusowych hoteli słynie z pięknych, szerokich plaż z białym piaskiem i dużymi falami. Jednym z takich miejsc jest plaża na zachodnim wybrzeżu – Playa Cofete.

Playa Cofete: trochę faktów

Playa Cofete znajduje się na zachodnim wybrzeżu Fuerteventury, dokładnie na półwyspie Jandia. To całkowicie dzikie i niekomercyjne miejsce, nie ma tam hoteli, restauracji i tłumów turystów. Przy plaży znajduje się tradycyjna, zamieszkała przez kilka osób wioska o tej samej nazwie – przejeżdżając można spotkać jedynie górskie kozice. Wiatr, szum oceanu oraz bezkresny widok 12 km plaży sprawia, że to miejsce jest wyjątkowo tajemnicze, intrygujące i można tam naprawdę odpocząć.

Jak dojechać?

Do Playa Cofete wiedzie droga, która tuż za Morro Jable staje się drogą szutrową, kamienistą i górską (trzeba pokonać odcinek ok. 20 km). Trasa jest bardzo widokowa – żeby dojechać do Cofete trzeba pokonać pasmo górskie – widoki są imponujące. Uwaga! Trasa jest wymagająca i warto to wziąć pod uwagę przy wynajmie samochodu – nie polecamy tej trasy dla zwykłych osobówek – my podróżowaliśmy Nissanem Juke z ubezpieczeniem na drogi szutrowe. To ważne, gdyż w razie usterki bez tej opcji ubezpieczalnia nie pokryje kosztów lawety i naprawy, jeśli znajdziemy się poza drogą asfaltową. A na wakacjach nie ma sensu się stresować 🙂

Jak spędzić czas na Playa Cofete?

Spokojnie, beztrosko! Playa Cofete to idealne miejsce, by odpocząć od zgiełku miast i hoteli. Plaża ma ok. 12 km, więc można spacerować i podziwiać widoki. Na wybrzeżu zachodnim wyspy fale są bardzo wysokie – naprawdę takich fal jak tam nie widzieliśmy nigdzie! To sprawia, że to miejsce jest rajem dla surferów. Z kąpielą trzeba być jednak bardzo ostrożnym – oficjalnie kąpiel jest zabroniona przy Playa Cofete. Samo wejście do kolan oznaczało naprawdę niezłą „przejażdżkę” na falach. Kiedy wybieramy się na spacer, warto swoje rzeczy zostawić daleko od brzegu – fale wylewają na kilkadziesiąt metrów.

My odwiedziliśmy Playa Cofete w jeden z niewielu w ciągu roku deszczowych dni na Feurteventurze. To dodało plaży tajemniczego klimatu, jednak nasze zdjęcia nie oddają prawdziwego piękna tego miejsca.

Willa Wintera

Niedaleko na wzgórzu (ok. 2,5 km od plaży) znajduje się Willa Gustava Wintera – niemieckiego inżyniera i nazisty. Powstała z początkiem II wojny światowej. Budynek jest bardzo tajemniczy – oprócz tego, że znajduje się w tak odległym od miasteczek miejscu, jest owiany legendami. Jedna z nich głosi, że dokonywano tu operacji plastycznych, inna, że jest połączona tunelem z oceanem i była portem dla U-Bootów. Stąd też najprawdopodobniej pod koniec wojny naziści wypływali do Ameryki Południowej.

Za symboliczną opłatą można wejść do środka Willi Wintera – my trafiliśmy na dzień, kiedy było akurat zamknięte.

Leave A Comment