grossglockner67

Droga wysokoalpejska Großglocknerstrasse – praktyczne wskazówki

Droga wysokoalpejska Großglockner w Austrii to jedna z najpiękniejszych tras w całej Europie. Widoki przez całą podróż są wręcz zachwycające, a dojazd pod najwyższy szczyt Austrii potrafi pozytywnie zaszokować. Droga wysokoalpejska Großglocknerstrasse – praktyczne wskazówki!

Kilka faktów o Großglocknerstrasse

Trasa alpejska, wysokogórska Großglocknerstrasse ma długość 48 km i ciągnie się przez park Narodowy Wysokie Taury aż do podnóża najwyższego szczytu Austrii, lodowca Großglockner (3798 m n.p.m). Niezwykle malownicza droga składa się z serpentyn górskich o ponad 36 zakrętach, a samochodem można dojechać w najwyższym punkcie aż na 2571 m n.p.m. (dokładnie punkt widokowy Edelweissspitze, skąd można podziwiać widok na 30 trzytysięczników).

Różnica wysokości na trasie osiąga 1766 m, a oprócz górskich widoków odwiedzający mają możliwość obserwowania niezwykłej fauny i flory. Co ciekawe, w trakcie wspinaczki natura tak wspaniale ukształtowała krajobraz, że właściwie odwiedzamy wszystkie strefy klimatyczne Ziemi: od lasów i zielonych łąk, poprzez surową przyrodę tundry, aż po krainę wiecznego lodu.

Najważniejsze atrakcje dodatkowe na trasie m.in.:
– park dzikich zwierząt Wildpark Ferleiten, w którym żyje ponad 200 gatunków przedstawicieli świata fauny, m.in. kozice górskie, niedźwiedzie, wilki, świstaki.
– Natur Schau – muzeum fauny, flory i ekologii.
– kapliczka upamiętniająca 21 ofiar, które zginęły w trakcie budowy drogi.
– Edelweissspitze – najwyższy punkt widokowy.
– wieża obserwacyjna Wilhelma Swarovskiego.

Informacje praktyczne

Droga wysokoalpejska Großglocknerstrasse jest czynna od początku maja do końca października, jednak jest to uzależnione od warunków pogodowych. Jednym słowem: kiedy śnieg zalega na trasie, jest ona niedostępna. Najlepiej sprawdzać aktualne informacje na stronie oficjalnej Großglocknerstrasse. Również godziny otwarcia różnią się w zależności od terminu – najpewniej wybrać się jednak rano (od 06:00) i zjechać popołudniu (do 19:00).

Koszt przejazdu trasy wysokogórskiej na 1 dzień to:
– 37 euro dla samochodu osobowego
– 27 euro dla motoru

Dzienna karta obejmuje przejazd trasą, a także wstęp na wszystkie wystawy tematyczne – za dodatkowe atrakcje trzeba dopiero zapłacić na końcu trasy – przy szczycie Großglockner (o tym opowiemy w innym wpisie).

Nie ma możliwości zakupienia karty wcześniej przez internet. Bilet wjazdowy kupuje się tylko przy wjeździe na drogę, w danym dniu. Można oczywiście płacić kartą.

Jak dojechać?

Trasa rozpoczyna się w miejscowości Fusch an der Großglocknerstrasse – dokładnie to trzeba wpisać w nawigację, by dojechać do bramek, zakupić bilet i rozpocząć przejazd trasą wysokogórską. Miejscowość znajduje się niedaleko popularnego Zell am See (13 km), w austriackim Kraju Salzburskim (ok. 100 km od Salzburga). My nocowaliśmy w St. Johann in Tirol – to również niedaleko.

Czy tworzą się korki?

Nie! Przynajmniej nasza podróż, mimo tego że chętnych na przejazd tego dnia było sporo, obyła się bez zatorów i niepotrzebnego zatrzymywania. Zdarzało się, że ktoś jechał wolniej niż my chcieliśmy albo trzeba było wyprzedzić rowerzystów, jednak cała droga jest tak zaprojektowana, że można ominąć innych dzięki zatoczkom, zajazdom i parkingom. Na wielu odcinkach jest również bardzo dobra widoczność, co pozwala na wyprzedzanie. Generalnie ruch jest dość płynny.

Na trasie znajdują się również fakultatywne atrakcje: ścieżki edukacyjne, wystawy i punkty widokowe. Każdy na pewno znajdzie coś, co go zainteresuje.

O czym trzeba pamiętać na Großglocknerstrasse?

Bezpieczeństwo! To słowo klucz tej wycieczki – trzeba pamiętać, że każdy, kto wybiera się na Großglocknerstrasse chce przeżyć wspaniałą przygodę, zobaczyć niezwykłe widoki i bezpiecznie wrócić. Trasa ma 48 km długości w jedną stronę – każdy, niezależnie czy jedzie samochodem, motorem czy rowerem musi pokonać prawie 100 km po górskich serpentynach. Austriacy mają wysoka kulturę jazdy, dlatego zwłaszcza w tym miejscu zwróćmy uwagę na szacunek, wsparcie i zastosowanie do przepisów. Wszystko jest tam tak zaplanowane, by świetnie się bawić dbając o zdrowie i życie swoje oraz innych 🙂

Ile trwa przejazd?

Trzeba pamiętać, że ostatni wjazd rozpoczyna się 45 minut przed zamknięciem. To jednak nie oznacza, że trasa zajmie nam mniej niż godzinę. W naszym przypadku przejazd tam i z powrotem trwał ponad 6 godzin! To jednak bardzo indywidualna sprawa, od nas samych zależy, ile zaplanujemy przystanków: na robienie zdjęć, odpoczynek, spacer, jedzenie, wystawy tematyczne, ścieżki edukacyjne i inne atrakcje.

Już wkrótce opowiemy więcej o naszej relacji z przejazdu Großglocknerstrasse i wakacjach w Alpach!

Leave A Comment