IMG_E1065

5 powodów, dlaczego Cancun nas zachwyca?

Cancun to jeden z najpopularniejszych kurortów na świecie. Nazywane „meksykańskim Miami” dla jednych jest spełnieniem marzeń o luksusowych wakacjach na rajskich plażach, a innym kojarzy się wyłącznie z komercyjnymi, drogimi i nudnymi wakacjami. Dla nas to niezwykłe miasto, które polecamy odwiedzić wszystkich, którzy chcą poznać rozmach meksykańskiej turystyki i poczuć się naprawdę wyjątkowo.

Cancun to największe i najlepiej rozwinięte miasto na Półwyspie Jukatan. Umiejscowienie tam lotniska stanowi dodatkowy atut, jeśli wybieramy je jako bazę wypadową na meksykańskie wakacje. Kto podróżował po Meksyku wie, że odległość 50 km między miasteczkami to często 2h podróży! 🙂 Samo miasto dzieli się na dwie części – Cancun jako miasto i część zwana Zona Hotelara, w której znajdują się zarówno najdroższe i bardzo luksusowe hotele, jak i ciekawe apartamenty z pięknym widokiem na Morze Karaibskie.

My dwukrotnie mieliśmy okazję spędzić wakacje w jednym z hoteli Riu w Zona Hotelara. Nasze wakacje były luksusowe, wyjątkowe, jednak to miejsce uznajemy za świetną bazę wypadową, ale uwierzcie, że sporo w tym czasie zwiedzaliśmy, również tych niekomercyjnych miejsc. Dla nas jednak liczy się baza noclegowa na najwyższym poziomie i bardzo cenimy sobie jakby nie było – all inclusive.

>> Obalamy mity o wakacjach all inclusive

Tak czy inaczej obie części Cancun są nam bardzo dobrze znane i możemy śmiało powiedzieć, że Cancun nas zachwyca!

Dlaczego Cancun zachwyca? Powód: piękne plaże

Plaże są naprawdę wyjątkowe! Jeśli zwrócicie uwagę, że są to plaże przy hotelach i apartamentach, a nie dzikie i bezkresne, to wtedy robią niezwykłe wrażenie. W Meksyku nie ma czegoś takiego, jak „plaża hotelowa”. Plaże są dla wszystkich dostępne, dlatego jeśli w jakimś miejscu Wam się podoba, spokojnie możecie się rozgościć. Są miejsca przy hotelach, są też części miejskie i dzięki – każdy odcinek ma swój charakter. My chodziliśmy w różne miejsca popływać – jednak bez aparatów, ale uwierzcie, każdy znajdzie coś dla siebie! Ważne jest to, że spacery są właściwie bezkresne!

>> Tuż obok Cancun – plan na zwiedzanie Isla Mujeres

Dlaczego Cancun zachwyca? Powód: luksus i Meksyk

Połączenie luksusu na najwyższym poziomie z meksykańskim klimatem jest naprawdę ciekawe. Meksykanie znają się na turystyce i to widać od razu! Ktoś powie, że Zona Hotelara jest dla bogatych, a prawdziwy Meksyk jest ubogi. Rozmawialiśmy z niejednym Meksykaninem i mówili wyraźnie, że każdy kto chce pracować (ale ciężko) to ma się dobrze, oczywiście to często kwestia relokacji czy nauki języka angielskiego – ale to wszystko, co oni robią dla turystów jest odpowiedzialne pod kątem natury i często dobre dla ludzi.

Cancun jest jednak bardzo autentyczne, jeśli chodzi o meksykański klimat (inni wskazują np. Playa del Carmen, ale tam jest po prostu inaczej). W Cancun mieliśmy okazję odwiedzić sklepy, skosztować na ulicy owoców i innych pyszności, przebyć trasę lokalnym autobusem. Przy okazji: pomylić autobus, zgubić się i znów szukać drogi 🙂 Kiedy płynęliśmy na Isla Mujeres wybraliśmy prom dla mieszkańców z całkiem innej części miasta. Samo dotarcie tam było fajną przygodą – sami zobaczcie:

Dlaczego Cancun zachwyca? Powód: rozmach

Rozmach turystyki i pomysłowość na Zonę Hotelara zapiera dech w piersiach. To nie tylko hotele – to również dwupasmowa i szybka droga, zadbane parki i pasy zieleni wzdłuż drogi, oznaczenia i czystość. W Cancun jest czysto nawet w centrum miasta! Zielone jest naprawdę wszędzie – a wiecie, że słońce nie jest tam oszczędne.

Sam pomysł na galerię handlową z diabelskim płynem, kanałami i ciekawymi uliczkami. To nie tylko miejsce z drogimi sklepami luksusowych marek – to także fajne miejsce do odwiedzenia pod kątem turystycznym. To przykład galerii La Isla.

Z drugiej części Zona Hotelara znajduje się wieża widokowa, żeby zobaczyć zonę wszystko z góry – tego naprawdę nie da się opisać, zobaczcie sami:

Dlaczego Cancun zachwyca? Powód: ludzie

Ludzie w Cancun są bardzo otwarci, serdeczni i zawsze uśmiechnięci. Nie chodzi o obsługę hotelu, która musi ta być. Chodzi o ludzi, których poznaliśmy i z którymi mamy stały kontakt. To oni opowiadali nam o kulturze, codzienności i tym, jak żyje się na Jukatanie. Nawet bariera językowa nie była dla nas przeszkodą – ich angielski jest tak podstawowy, jak nasz hiszpański – ale daliśmy radę 🙂

Właściwie każda poznana osoba bardzo chętnie udzieli pomocy – każdy jest serdeczny. To ich cecha narodowa i tu trzeba uważać – Meksykanin zapyta przez turystę o coś zawsze chce pomóc, nie odpowie, że nie wie. Dlatego jeśli nie wie, odpowie cokolwiek 🙂 nie jest to złośliwe, tylko jak widzicie, że nie jest pewien, dopytajcie kogoś innego.

Dlaczego Cancun zachwyca? Powód: bezpieczeństwo

Cancun jest bardzo bezpieczne – jest tam sporo turystów również z USA, więc nikomu włos z głowy nie spadnie. Pod warunkiem, że sami nie zapędzimy się w jakieś dziwne miejsca (jak wszędzie!). Meksyk jest uznawany za niebezpieczny z powodu karteli narkotykowych, ale też biedy i wysokiej przestępczości. To nie jest problem Cancun i to efekt wieloletnich starań władzy i policji. Na ulicach czuwa policja i wojsko – i to jest mocno widoczne. Dodatkowo na granicach miast są ustawione patrole wojska i policji – kontrolują każdego przejeżdżającego.

Wędrowaliśmy po mieście również w nocy, wracaliśmy nocnymi autobusami i nigdy nie poczuliśmy się w niebezpieczeństwie!

Leave A Comment