IMG_4819

Amsterdam w 1 dzień – to możliwe!

Nasza pierwsza wizyta w Amsterdamie była dość ekspresowa – za to bardzo udana. Okazuje się, że w ciągu jednego dnia można zobaczyć całkiem sporo w stolicy Holandii. Poznaj nasz sposób na Amsterdam w jeden dzień!

Amsterdam odwiedziliśmy w styczniu – na szczęście pogoda dopisała, było mroźnie, ale słonecznie. I to zadziwić może – czyste powietrze, można spokojnie oddychać i spacerować. Stolica Holandii bardzo nam się spodobała – wkrótce więcej na ten temat. Dziś konkretnie – Amsterdam w 1 dzień – co zwiedzić, co zobaczyć – subiektywny przewodnik.

Nasz city break w Amsterdamie odbył się właściwie bez transportu publicznego – dwukrotnie przemieściliśmy się tramwajem – w tym celu można nabyć bilet jednorazowy lub całodzienny na przystankach.

Centraal Station

To dla nas punkt startowy – do stolicy w Holandii można dojechać z dowolnego miasta w kraju. Na stacji, jak ta europejską stolicę przystało jest tłoczno, więc trzeba uważać na siebie, swoje rzeczy i szybko ogarnąć punkt wyjścia. Po wyjściu z budynku jesteśmy w samym sercu Amsterdamu – charakterystyczny zapach, tłum ludzi, gwar i lekkie słoneczko na przejrzystym niebie – tak można zwiedzać! Z małą uwagą: rowery tu wręcz pędzą – trzeba na siebie mocno uważać!

Budynek stacji głównej jest bardzo ciekawy architektonicznie – jak wszystko w Holandii, pasuje do klimatu miasta.

Royal Palace Amsterdam i plac główny Dam

Centrum Amsterdamu jest chyba zawsze zatłoczone, warto jednak przespacerować się, by podziwiać bogata architekturę, w tym pałac królewski. Wokół znajdziecie mnóstwo muzeów – każdy na pewno znajdzie coś dla siebie. Z głównego placu można udać się w dowolną uliczkę – niektóre z nich są bardzo ciasne.

Zakupy

W okolicznych uliczkach można spacerować albo robić zakupy. Stolica Holandii należy do jednego z największych w Europie centrów zakupowych – można tu znaleźć zarówno sklepy marek premium, jak i niskobudżetowe. W czasie 1-dniowego zwiedzania Amsterdamu można wybrać zakupy… albo przejść uliczkami w kierunku mostów i urokliwych ścieżek wzdłuż kanałów.

Spacer wzdłuż kanałów

Gdzie nie skręcicie, będzie woda, uliczki, mosty i charakterystyczne wąskie domy – sama przyjemność patrzeć. Część uliczek jest typowo turystyczna – stragany z pamiątkami, sadzonki tulipanów, a część całkowicie spokojna, ale równie klimatyczna – warto się tutaj zgubić.

Napis I Amsterdam

Niestety, nie jest on już dostępny dla tuystów i nam również nie udało się go zobaczyć. Od października 2018 roku jest przeniesiony do jednego z muzeów, ze względu na zbyt dużą ilość osób, które chciały się przy nim sfotografować. Dopiero na miejscu okazało się, że napis zniknął ☹

Muzeum – do wyboru do koloru

Spośród kilku kultowych w Amsterdamie: Rijksmuseum, Dom Rembrandta, Muzeum Van Gogha, Dom Anny Frank oraz Muzeum Heinekena – wybraliśmy to ostanie! Dom Anny Frank widzieliśmy z zewnątrz – na ten dzień nie było już dostępnych biletów. Warto więc zaplanować podróż i biletu kupić wcześniej przez internet. Do Muzeum Heinekena po cierpliwym oczekiwaniu w kolejce udało nam się wejść. W skrócie: bardzo interaktywne, nowoczesne i ciekawe muzeum – już wkrótce więcej szczegółów.

Coś na ząb – specjały kuchni holenderskiej

Jak zwykle postanowiliśmy skosztować specjałów danego regionu – tym razem były to frytki „belgijskie” :p oraz coś na słodko – stroopwaffel. To bardzo sycące dwie okrągłe wafelki z nadzieniem karmelowym – do tego można dodać różne dodatki np. białą czekoladę albo Kinder bueno.

Czerwona Ulica / Dzielnica Czerwonych Latarni

Miejsce charakterystyczne, acz kontrowersyjne, mimo to przyciąga wielu turystów. Niektórzy przychodzą tu skorzystać z rokoszy oferowanych przez seks-biznes, a inni tylko z ciekawości, by zobaczyć – tak jak nas.

Amsterdam nocą

Nasz jednodniowy pobyt w stolicy Holandii kończymy spokojnym spacerem – nocną porą można podziwiać bardziej puste ulice i pięknie oświetlone budynki.

Leave A Comment