cozumel_widok_5

7 powodów, by odwiedzić wyspę Cozumel

Wyspa Cozumel leżąca niedaleko półwyspu Jukatan w Meksyku to wyjątkowe miejsce, które naprawdę warto zobaczyć. Dlaczego? Znamy przynajmniej 7 powodów, dlaczego warto odwiedzić wyspę Cozumel.

1. Przepiękne bezludne plaże

Plaże ciągną się wzdłuż wyspy, szczególnie w jej zachodniej części. Warto wynająć jeepa lub skuter i znaleźć miejsca, w których naprawdę można się zakochać na zawsze!

W wielu miejscach po prostu nikogo nie ma – czasem pojedynczy plażowicze. My chcieliśmy objechać całą wyspę w jeden dzień i wrócić do Cancun, dlatego nigdzie nie plażowaliśmy dłużej. W tym dniu fale były tak ogromne, że wystarczyło zanurzyć stopy, by być do połowy mokrym 🙂

2. Malownicze miasteczko, w którym zatrzymał się czas

Niedaleko na zachód od miasteczka San Migual de Cozumel znajduje się El Cedral – najstarsza świątynia bogini płodności, czczonej przez Majów. Z głównej drogi trzeba skręcić w lewo zgodnie ze znakami. Wjazd do miasteczka jest płatny – była to symboliczna opłata, dlatego warto mieć ze sobą kilka pesos.

W El Cedral można mieć wrażenie, że zatrzymał się czas. Sama świątynia jest bardzo prosta, wykonana z kamieni. Obok znajduje się kościółek, w którym mieszkańcy często się modlą. Miasteczko jest wciąż bardzo tradycyjne, domy pełne są kolorów i radości.

3. Niezapomniane widoki

Jadąc na zachód główną drogą (jedyną, asfaltową, którą objeżdżamy prawie całą wyspę) oprócz wspaniałych plaż, możemy podziwiać piękne widoki, zbocza, która wraz z Morzem Karaibskim tworzą cudowny obraz. To po prostu trzeba zobaczyć na własne oczy!

>> Isla Mujeres – poznaj plan na zwiedzanie!

4. Przygoda w dżungli

Gdy główna, asfaltowa droga skręca w lewo w kierunku miasteczka, wśród palm rysuje się kamienisto-piaszczysta ścieżka, w którą świadomie skręciliśmy tuż za innym jeepem mieszkańców wyspy. Marzyliśmy, by dojechać do niedostępnego, całkowicie bezludnego krańca wyspy Punta Molas, Faro de Norte. Ta trasa to osobna historia – zdradzimy tylko, że na szczęście byli z nami Meksykanie! Ale co zobaczyliśmy i gdzie dotarliśmy to już tylko nasze! Poniżej chwalimy się, gdzie dojechaliśmy 🙂

5. Nurkowanie na rafie koralowej

Wyspa Cozumel to idealne miejsce dla miłośników nurkowania. My tę rozrywkę planowaliśmy w Cancun i na Isla Mujeres, a dodatkowo w ten dzień z powodu naprawdę wysokich fal, centrum nurkowania było nieczynne.

Fani nurkowania z rurką powinni zgłosić się do Deep Blue, dzięki którym dotrą do najlepszym miejsc wokół wyspy. Do dyspozycji nurków z butla są z kolei Ściana Santa Rosa (jedna butla wystarcza na zobaczenie 1/3 jaskini), rafa koralowa Punta Sur (dla doświadczonych), Płycizny Colombia (dla początkujących) lub Ogrody Palancar. Najlepiej zgłosić się do jednego z centrów nurkowania i dopytać instruktora o najlepsze dla Was miejsca. W Meksyku każdy znajdzie coś dla siebie, a dodatkowo meksykańskie wyprawy są najlepiej zorganizowane na świecie!

6. Dawne ruiny Majów

Wyspa Cozumel w kulturze Majów stanowiła jedno z najważniejszych miejsc kultu religijnego. Ruiny San Gervasio to wyjątkowe miejsce w środku wyspy – jeśli ktoś widział jakiekolwiek ruiny Majów wie, że maja niesamowity klimat.

W związku z pracami archeologicznymi nie mogliśmy zwiedzić ruin – ich historia jest jednak warta poznania, dlatego odsyłamy do szerszego opisu.

7. Wyjątkowy klimat i wspaniali ludzie

Jedyna na wyspie miasteczko San Miguel de Cozumel charakteryzuje się bardzo wyspiarskim klimatem, sympatycznymi mieszkańcami i miłą atmosferą. Na rynku znajduje się kultowy w Meksyku napis. Dodatkowo my trafiliśmy na lokalny targ, gdzie udało nam się kupić majańskie kadzidełka z drzewa cedrowego. Wieczorem po godz. 20:00 można też zobaczyć pokaz tańca i światła fontann.

Samo miasteczko jest bardzo urokliwe, spacer wzdłuż uliczek pozwala zobaczyć detale życia codziennego, domostwa – często też bardzo skromne, charakterystyczne dla Karaibów i dalekie od tego, co widzimy w kurortach.

Przekonaliśmy Was, by odwiedzić wyspę Cozumel?

Mamy nadzieję, że tak! My się zakochaliśmy i na pewno chcemy tam wrócić. Już wkrótce napiszemy też, jak dotrzeć na wyspę Cozumel, co warto zwiedzić wraz z praktycznymi poradami.

>> Wakacje na Karaibach – sprawdź, jakie miejsca musisz odwiedzić

>> Wyspa Holbox – z klimatem i bez asfaltu

5 komentarzy

Leave A Comment